Ana sayfa » Bebeğiniz Anne Sütüyle Doysun »Bebeğiniz Anne Sütüyle Doysun »
Bebeğiniz Anne Sütüyle Doysun

Doğumdan sonra mümkünse ilk otuz dakika içinde bebek emzirilmelidir. Her iki göğüs için sıralı emzirilmeli, emzirme öncesi ve sonrası memeler ve özellikle meme uçları daha steril olması için karbonatlı su ile dezenfekte edilmelidir.
Doğumdan maksimum altı, yedi gün sonra memedeki damarlar genişleyerek, memede hassasiyet oluşumuna neden olur. Memede biriken süt ile birlikte daha da artan ağrılarınızı azaltmak için bebeğinizi sık aralıklarla emzirebilirsiniz. Göğüs uçlarınız küçük olabilir yada bebeğiniz memeden gelen az süt ile memeyi reddedebilir. Bu sebeple göğüs sağıcılarından yardım alabilirsiniz.
Göğüs sağıcı ile sağdığınız süt ile bebeğiniz anne sütünden mahrum kalmayacak, sağlıkla büyüyecektir. Annelerin deyişiyle; bebekler yer anneleri onlardan önce doyar. Bu nedenle hazır mama, devam sütü seçeneğinden önce mutlaka anne sütü diyoruz. Ayrıca biliyor musunuz? Sağılan sütün buzdolabında saklama süresi “3” gün, dondurucuda "3" aydır. Bu da demek oluyor ki; bebeğiniz acıkmasa da her zaman anne sütünüz bulunacaktır.
Çalışan bir anneyseniz, sıklıkla emziremiyorsanız çantanızda bile taşıyabileceğiniz göğüs sağıcıları sayesinde hem göğüslerinizi rahatlatacak hem de bebeğinizi sağlıklı doyurduğunuz için aklınız evde kalmayacak.

“Sıcak Hava” erken doğuma neden olabilir!

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte vücudun susuz kalmasının, hamilelerde erken doğuma neden olabileceği belirtildi.

0-1 Yaş Sosyal Gelişim

Temelleri ilk yılda atılan psikolojik gelişim tüm yaşam boyu sürer. Gelişimin en hızlı olduğu dönem 0-3 yaş olmakla beraber, her yaşa özgü tamamlanması gereken fiziksel, sosyal, zihinsel, cinsel, duygusal ve ahlaki görevler vardır.

0-6 Aylık Bebeğin Beslenmesi

İlk 6 ay bebekler anne sütü ile beslenmelidir. İlk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenen bebekler ishal, zatürre gibi bulaşıcı hastalıklara, allerjik hastalıklara daha az yakalanırlar ve daha sağlıklı büyürler.

Aile içi etkin iletişim

Anne ve baba için en önemli varlıkları elbette çocuklarıdır. Yapılan ve söylenen her şey onların daha iyi şartlarda yaşayabilmesini sağlamak olsa bile, gençlerin sağlıklı bir birey olarak yetişmesi için yapılabilecek en iyi şey onlarla sürekli iletişim halinde olmak ve yeni yeni gelişmekte olan kişiliklerine saygı ve sabırla yaklaşmaktır.

Bebek ses vermiyorsa!

Her bebeğin konuşma yeteneği de tıpkı gelişimi gibi farklılık gösterebilir. İlk bir yıl içinde bazı basit testlerle onun iletişim gelişimini ölçebilirsiniz.

Bebekler ve Çocuklarda Göz Sağlığı

Bebekler ve 7 yaşına kadar olan çocuklar çoğu zaman bize şikâyetlerini bildiremedikleri için, çocuklarda göz muayenesi rutin tarama ve kontrol muayeneleri kapsamında ele alınmalıdır. Bir başka deyişle; bebekler hiçbir şikâyetleri olmasa da değerlendirilmelidirler.

Bebeklik Döneminde Uyku Sorunu

Bebeklik ve çocukluk döneminde en sık rastlanan sorunlardan biri çocukların uyku uyumakta zorluk çekmeleridir. Oysa ilk bir yıl içinde uyku düzeninin oluşturulması çok önemlidir.

Beşikten yatay geçiş!

Beşiğine sığamıyor, korkuluklarından aşağı sarkıyor, geceleri kendi başına tuvalete gidebiliyor ya da ona yeni bir kardeş geliyorsa çocuğunuzun artık başka bir yatağa geçmesinin zamanı gelmiş demektir.

Doğum sonrası için öneriler

Annelerin emzirmeyi kısa tutması deformasyonu engellemiyor. Havuç, siyah üzüm ve rezene çayı sütü arttırıyor.

Doğum Sonrası Vücut Şekillendirme

Doğum yaparak dünyanın en güzel duygusunu yaşadınız. Şimdi çocuğunuzla tanışma, kaynaşma ve onun dünya ile uyum dönemi başladı. Bu keyifli dönemin ilerleyen günlerinde vücudunuza da özen göstermeye başlamanız gerekecek.

Sayfalar: 1 2 Son Sayfa

Üyelik
Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
Anket
Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
 

TAKİP EDİN & PAYLAŞIN