Ana sayfa » Bebek Psikolojisi »Prematüre Bebeklerde Ruhsal Sorun »
Prematüre Bebeklerde Ruhsal Sorun

Araştırmacılar, zamanından önce doğan bebeklerde ruhsal sorun riskinin daha yüksek oldtuğunu açıkladı. Araştırmaya göre, bipolar bozukluk riski 7, depresyon riski ise 3 kat artıyor.


Genel psikiyatri arşivi çalışmasına göre, erken doğan bebeklerde bipolar bozukluk, piskoz ve depresyon gibi ruh sağlığını bozan hastalıkların görünmesi daha muhtemeldir.


Londra’daki King’s Collage Enstitüsü’nde ve İsveç’te ki Karolinska Enstitüsü’nde çalışan araştırmlacılar 1973 ve 1985 tarihleri arasında İsveç’te doğan 1,3 milyon kişiyi inceledi. Hastaneye psikolojik sebeplerden ötürü yatırılan 10,523 kişinin 580’i prematüre doğmuş kişilerden oluşuyor.


Bazı araştırmalara göre yine bu riskin düşük olduğunu ve erken doğan bebeklerin bu riskten uzak olduğu söylenmiştir. Akıl ve Ruh Sağlığı Yayrdım Derneği SANE’nin Başkanı Marjorie Wallace, erken doğumun şizofreniye yol açabileceğini zaten bildiklerini ama aynı zamanda diğer psikolojik rahatsızlıklara da yol açabileceğinin kanıtlarını oldukça şaşırtıcı bulduğunu belirtti.


 

Aileden uzakta olan çocukların psikolojisi

Çocuk ya da bebekler anne-babayı unutmaya başlıyor.

Prematüre Bebeklerde Ruhsal Sorun

Araştırmacılar, zamanından erken doğan bebeklerde ruhsal sorun riskinin daha yüksek olduğunu açıkladı.

0-6 Yaş Arası Çocuklarda Utangaçlık

Çocuklardaki utangaçlık ve sebepleri

Sayfalar: 1

Üyelik
Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
Anket
Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
 

TAKİP EDİN & PAYLAŞIN