Ana sayfa » Haberler »Büyük kalçalı olmak faydalı »
Büyük kalçalı olmak faydalı

Kadınların kalça bölgelerinde toplanan deri altı yağları, tip 2 şeker hastalığının gelişme riskinin azaltılmasına yardımcı oluyor.

Harvard Tıp Okulu’nun araştırmasına göre, deri altı yağları iç organları saran ve hastalık riskini artıran yağ türünden farklılık taşıyor. Bu yağlar metabolizmayı güçlendiren glikoz ve lipit düzenleyici “adikopine” hormonlarını üretiyor. Bu da sözkonusu şeker hastalığının gelişmesini engelliyor.

Fareler üzerinde deney yapan araştırmacılar, hayvanın deri altından aldıkları yağı karın bölgesine yerleştirdi. Deney sonunda hayvanların kilolarında, yağ kütlelerinde ve kan şekeri seviyelerinde düşme saptandı. Bu hayvanların ayrıca, vücudun şekeri kullanma şeklini denetleyen insülin hormonuna daha uyumlu bir hal aldıkları gözlemlendi.

Buna karşın, deneylerde iç organlardan alınan ve vücudun diğer bölgelerine yerleştirilen yağın bir etkisi saptanmadı. Bu alanda çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, insanların sağlık için yine de kilolarını kontrol altında tutmaları, sağlıklı bir hayat tarzı benimsemeleri ve spor yapmalarının önemli olduğuna dikkati çekti.


 


Haberin Kaynağı:


Bebek banyosunda dikkat edilecek hususlar

Uygun cilt bakımı ve banyo, bebeğinizin cilt sağlığını korumanıza yardımcı olacaktır.

Hamileyken hangi deniz ürünlerinden uzak durulmalı?

İşte, anne adayının hamileliği boyunca uzak durması gereken yiyecekler…

Anne babaların en sık yaptıkları hatalar!

Çocukların bakımında kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemek gerekiyor, çünkü bu tür hatalar onların gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.

Bebeğin emzirme pozisyonu nasıl olmalı?

Anne ve bebek için en uygun pozisyonları uzmanından öğrendik.

Hamilelikte burun ve nefes sorunlarını önlemek için


Gebelik döneminde hormonal değişikliğe bağlı olarak burun içerisindeki dokuların ve damarların ödemlenmesi sonucu burun tıkanıklığı artar.

Hiperaktif mi ? Yaramaz mı ?

Hiperaktivite, doğru tanı ve tedavi yöntemleri uygulanmadığı takdirde çocuğun ileriki yıllarda yaşamını olumsuz etkileyebilecek önemli bir sorun.

Bebeğim neden yürümüyor ?

12 ile 18 aylar arası bebekler için yürüme zamanıdır.

Hamilelerin mutlaka alması gereken besinler

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Can Çetin: "Yeterli beslenmek kadar ölçülü ve dengeli beslenmek de anne ve bebek sağlığı açısından büyük önem taşır."

Bebekler için sağlıklı uyku süreleri

Çocukların beyin gelişiminin temel taşı olan uykuyu göz ardı etmemeniz gerekir. Peki, hangi dönemde ne kadar uyku yeterli olur?


Üyelik
Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
Anket
Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
 

TAKİP EDİN & PAYLAŞIN