Ana sayfa » Haberler »Bebeklerin Yeme Alışkanlığı »
Bebeklerin Yeme Alışkanlığı

Bebekler özellikle bir yaşından sonra katı gıdalara geçişle birlikte yemek konusunda çoğu zaman annelerine sorun yaşatırlar. İştahsızlıktan kaynaklanan bu sorun nedeniyle anne ile bebek arasında yemek saatlerinde adeta görünmez bir savaş yaşanır.  Çoğu anne yemek sırasında televizyon açarak onun ilgisini dağıtmayı ve yemeği bu şekilde yedirmeye çalışır. Ancak  televizyon ekranlarındaki sahne geçişleri çok hızlı olduğundan bu bebeğin motor gelişimine olumsuz etki eder.

 

Çocuk bir buçuk iki yaşına geldiğinde yaşanan bu durumda yine yapılan bir başka yanlış ebeveynlerin sevgiyi yemeğe bağlamasıdır. Çoğu anne  ya da büyük anne ‘Yemeği yemezse kendisini sevmeyeceğini’ söyler. Bu durum bebekte aileye karşı güvensizlik duymasına yol açar. Yemekle sevgi arasında bağ kurmak doğru bir davranış veya ifade biçimi değildir.

 

Dört yaşına kadar süren bu dönemde hemen her anne bebeğin aç kaldığını ve yeteri kadar beslenemediğini düşünür. Bu nedenle beslenme  saatlerinde  çocuğa karşı çok ısrarcı davranır. Bu ısrar bebeğin yemek yemesine değil  iştahsızlığın artmasına yol açar. Hemen her çocuk hekimi  tarafından anne babalara söylenen ‘eğer yemek istemiyorsa zorlamayın’ sözünü ne yazık ki çoğu anne beslenme saatinde unutur. Israrcı davranışlar çocuğun yemek masasından kaçmasına  ve huysuz davranmasına neden olur.

 

Bu nedenle daha başka yol izlemek hem bebeğin beslenmesini kolaylaştıracak hem de onun gelişimine olumsuz etkinin önüne geçecektir. Öncelikle çocuğunuzun hangi yemekleri yemek istemediğinin bir listesini oluşturmanızda fayda var. Kendinize sorun her yemeği aynı iştahla mı yiyorsunuz. Ya da beğenmediğiniz tadını sevmediğiniz ve bu nedenle asla sofrada olmasını istemediğiniz yemekler yok mu? Annelerin unuttuğu bir şey bebeğinin-çocuğunun da birey olduğu ve bir damak tadı olduğudur. Çocuğunuz eğer bazı yemekleri yemek istemiyorsa onu yemesi için zorlamayın. O yemekte bulunan vitamin protein vb gibi besin kaynaklarını benzeri yemeklerle hazırlayın. Yemek yeme süresini uzun saatleri yaymayın. Ya da ‘bitmeden kalkmayacaksın’ gibi katı ve sert tutum içine girmeyin. Çocuğunuz tabağını bitirmediğinde yine bitmesi için zorlamada bulunursanız o yemeği bir daha yemek istemeyecektir.

 

Özellikle bu dönemde çocuklar en çok sebze yemeğini yemek istemez, buna kuru baklagiller eşlik eder devamında kendi gelişimleri için önemli bir yer tutan süt, yoğurt gibi gıdalar gelir. İşte burada sizin sabrınız ve maharetiniz öne çıkar. Eğlenceli tabaklar hazırlayarak çocuğunuzun önüne öyle koyun. Örneğin meyve ve sebzelerden gülen insan yüzleri yapın.  Bir diğer nokta pişirme şeklini değiştirin. Örneğin eğer patatesi fırında sevmiyorsa sulu olarak pişirin. Bu diğer yemekler için de denenebilir.

 

Eğer henüz üç yaşından küçükse oyun oynarken oyununu birden keserek yemeğe dahil ettiğinizde çocuk yine buna tepki gösterecektir. Bu durumda yapılması gereken de oyununun bitmesini beklemek ya da onu oyundan koparmadan beslenmesini sağlamaya çalışmak olmalıdır.

 

İştahsızlığın bir diğer nedeni de ne yazık ki günümüzde sıkça yapılan öğün arası abur cubur diye tarif edilen gıdaların çocuklara verilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle öğün aralarında özellikle yemek saati yaklaştığında  bu tür gıdaları çocuğunuzdan uzak tutun.

 

Kaynak :  www.ferdasaracoglu.com

 

Konuyla ilgili sorularınızı instagram/ferdasaracoglu üzerinden sorabilirsiniz.

 

 

 

 


Üyelik
Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
Anket
Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
 

TAKİP EDİN & PAYLAŞIN