Ana sayfa » Haberler »Bebeğinizin Böbreklerini Koruyun »
Bebeğinizin Böbreklerini Koruyun

 

 

 Bebeklerde sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının yol açtığı hasar ilerleyen dönemlerde böbrek  yetmezliğine yol açabilir. Bebeklerde sık tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonu olması durumunda bunun mutlaka hekim tarafından altta yatan nedeni bulunmalı ve tedavi tablosu ona göre çıkarılmalıdır. Genel olarak sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının nedeni vezikoüreteral reflü ve böbrek taşı gösterilebilir.

 

Bebeğinizde idrar yolu enfeksiyonu başlangıcı olduğunu anlamak için onu takip etmeniz gerekir. Eğer bebeğinizde huzursuzluk, kusma veya ateş varsa, bezini değiştirirken idrarında ağır bir koku varsa ve hatta kilo alma sorunu yaşıyorsa idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenilmesi ve mutlak suretle bir çocuk hekiminden yardım alınmalıdır. Bebekler bu dönemde tepkilerini ağlayarak gösterdikleri için anne babalar çoğu zaman bebeğin bu belirtileri verdiğini anlamakta zorluk çeker. Çünkü çoğu zaman bu huzursuzluk ve ağlama gaz sancısı ile karıştırılabiliyor. Bu da enfeksiyonun ilerlemesine ve gerek idrar yolunda ve gerekse mesanede dolayısıyla da böbrekte geri dönülmesi zor hasarlara yol açabiliyor.  Bebekte idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını hekim tarafından istenen idrar tahlili ile kolayca anlamak mümkündür.

 

İdrar yolu enfeksiyonlarında hijyen de önemli bir neden olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle bebek altını ıslattığında uzun süreli bekletilmemeli ve hemen temizlenerek  o bölgenin hijyeni sağlanmalıdır. Erkek çocuklarda sünnet olmayanlarda  bu risk 10-15 kat artarken kız çocuklarında da idrar yollarının son kısmı olan üretranın erkek çocuklara göre daha kısa olması nedeniyle bu enfeksiyon yine daha fazla görülüyor. Kız çocuklarında idrar yolu enfeksiyona yol açan bir diğer faktör de özellikle köpüklü suda banyo yaptırılmasıdır. Zira bu köpük vajina florasında bulunan yararlı mikropların uzaklaşmasına ve zararlı mikropların oraya yerleşmesine yol açar.

 

İdrar yolu enfeksiyonunu tedavisinde hekiminiz tarafından verilecek ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir.  Antibiyotik tedavisi uygulanan bu enfeksiyonların iyileşme süreci bir ile iki hafta arasında değişiklik gösterebilir. Ancak yapılan tetkiklerde bir neden bulunamamasına karşın eğer hastalık sık tekrar ediyorsa yine hekim düşük doz antibiyotikle 6 ay koruma tedavisi uygulanabilmektedir.

 

Kaynak : ferdasaracoglu.com.

 

 

 

 


Üyelik
Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
Anket
Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
 

TAKİP EDİN & PAYLAŞIN