Ana sayfa » Haberler »Bebeğinizin İlk 6 Aydaki Gelişimi »
Bebeğinizin İlk 6 Aydaki Gelişimi

Bebeğiniz, doğduğu andan itibaren şaşırtıcı bir hızla gelişir. Kazandığı her başarı, geçtiği her aşama ona mutlu ve güvende olduğunu, sevildiğini hissettirmek için harcadığınız çabanın ürünüdür.

 

Bebeğiniz biriciktir

 

Yeni doğan bebeğiniz büyürken, unutmamanız gereken en önemli nokta her bebeğin değişik hızda büyüdüğüdür. Bütün bebekler gibi sizinki de, kendine özgü bir hızla, er geç gülümseyecek, başını kaldıracak, çeşitli sesler çıkartarak mırıldanacak ve nesneleri elleriyle kavrayacaktır. O hiçbir şeyi, kitaplarda öyle yazdığı için, ya da siz istiyorsunuz diye yapmaz. ‘Doğru zaman’ onun hazır olduğu zamandır.

 

Elinizdeki de dahil olmak üzere, kitaplar ve çizelgeler, bebek gelişimine dair bilgileri size yalnızca, genel hatlanyla sunabilirler. Onun gelişim programım hızlandırmanız mümkün değildir; ona bol bol sevgi ve ilgi veriyorsanız, gelişmesi için tam olarak ihtiyaç duyduğu her şeyi ona sağlıyorsunuz demektir. Kendi hızıyla ilerleyebilmesi için gereken bütün malzeme budur.

 

Bebeğiniz dış dünyadan valıtıldığı takdirde gerektiği gibi gelişemez, öğrenip ilerleme kaydetmesi için, dış dünyanın parçası olması şarttır. Siz, eşiniz, kardeşleri, arkadaşları ve diğer aile bireyleri onun öğrenmesi ve gelişmesi için temel oluşturursunuz. O sadece örneklerle öğrenmez, aym zamanda, potansiyelinin tamamına ulaşmak için çevresindeki insanlar tarafından onaylanmaya, sevilmeye ve yüreklendirilmeye de ihtiyaç duyar. İçinizden geldiği gibi davranarak, onu kucağınıza alıp okşamanız, onunla konuşmanız, ağladığı zaman yanma gitmeniz, ona emin ellerde olduğunu hissettirip güven duygusu verir. Bu da, öğrenmesine yardımcı olur.

 

Sizler de gelişiyorsunuz

 

Bebeğiniz gittikçe daha fazla gelişirken, bir ebeveyn olarak sizin becerileriniz de

 

onun ihtiyaçlarına uyum sağlayacaktır. Bebeğinizin dördüncü ayını kutladıktan sonra, büyük ihtimalle onun için beslenme, uyuma, yürüyüşe çıkma, banyo yapma ve gece uykusu arasında dönüp duran yeni bir günlük program oluşturacaksınız. Bir rutininiz olması, her ikinizin de kendinizi emin ve güvenli

 

hissetmenizi sağlayarak, bir aile olarak paylaşacağınız yaşam biçiminin temelini oluşturacaktır.

 

Gelişim süreci

 

Gelişim süreci nadiren doğrusal bir düzende gider. Ara sıra size, bebeğinizin gelişimi geriye gidiyormuş gibi gelebilir. Örneğin, birkaç haftadan beri bütün gece aralıksız uyuyorken. birdenbire ortada bir neden yokken, gece boyu her üç saatte bir uyanmaya başlar. Bu, geriye doğru atılıyormuş gibi görünen adımlar son derece normaldir ve aslında çoğunlukla, onun, gelişim açısından ileriye doğru bir sıçrama yapacağına işaret eder. Bir-iki hafta içinde, çevresindeki olaylara ve insanlara karşı çok daha fazla hassas ve tetikte olduğunu ya da gün içinde artık daha az uyuduğunu görürsünüz.

 

iki aylık bebeğinizle ‘Bir parmak hop, iki parmak hop’ oyununu oynayarak ona, ritmik sayma kavramı kadar, olacakları önceden tahmin etme zevkini de öğretebilirsiniz (bu örnekte oyunun sonunda onu gıdıklayarak). Oyuncak ayıyı saklayarak yapacağınız bir oyun ise, beş aylık bebeğinizin, nesnelerin, o görmediği zamanlarda bile var olduklarını anlamasına yardımcı olacaktır.


Üyelik
Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
Anket
Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
 

TAKİP EDİN & PAYLAŞIN