Ana sayfa » Haberler »Bebek Sahibi Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir? »
Bebek Sahibi Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Bebek sahibi olmaya karar verdiniz. Ne harika! Bu çok önemli bir karar, çünkü bundan böyle hayatınız sonsuza kadar değişecek -en güzel şekilde elbette. Bebek sahibi olmaya çalışmak sizi biraz tedirgin edebilir, ancak birçok çift bu konuda problem yaşamaz. Yine de hemen hamile kalmayı beklemeyin, gebeliğin birkaç ay içinde gerçekleşme ihtimalinin kuvvetli olduğunu göz önünde bulundurun.

 

Yaşam Tarzınızı Gözden Geçirin!

 

Bebek sahibi olmaya çalışmadan ya da hamile kalmadan önce yaşam tarzınızı gözden geçirmeniz, gereklidir.
ilk; kimse sizden köklü bir değişim beklemiyor. Ama yine de, eşinizle birlikte, gerek bebeğinizin sağlığını gerek sizin kendi sağlığınızı korumanız açısından bazı düzenlemelerde bulunabilirsiniz.

 

Nasıl Beslenmelidir?

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek için yapmanız gerekenler diğer dönemlerden pek farklı değildir. Taze sebze ve meyveleri tercih edin; kek, bisküvi gibi gıdaları sınırlı tüketin, işlenmiş ve şişmanlatıcı gıdaları çok fazla yemeyin. Hamilelikte, iyi pişmemiş etlerden, iyi yıkanmamış sebze ve salatalardan, pastörize edilmemiş süt, süt ürünleri ve gıdalardan uzak durun. Gebeliğin ikinci haftasına kadar hamile olup olmadığınızdan emin olamazsınız. Bu yüzden gebeliği planladığınız andan itibaren bu tür gıdalardan kaçınmalısınız. Ayrıca, hamile kalmayı denediğiniz andan itibaren, folik asit (0.4 mg) takviyesi almanız da tavsiye edilir. Bu uygulamanın spina bifida ve diğer nöral tüp hasar oranlarım düşürdüğü bilinmektedir.

 

Sağlıklı beslenmenin ilk adımı her gün aldığınız gıdaları gözden geçirmektir. Hamileliğin başında bazı anne adayları, iştahlarının bazen açılıp bazen kapandığını fark ederler. Her gün çeşitli gıdalardan biraz da olsa almaya gayret edin. Hamile olmayan kadınların ortalama günlük kalori ihtiyacı yaklaşık 2200 kaloridir. Hamileler ise günde yaklaşık 300 kaloriye daha ihtiyaç duyarlar.

 

Âdet Döngüsü

 

Rahmin (uterus) kendisini döllenmeye hnpırhdığı âdet döngüsü ortdlamd 28 günde sona erer. Rahmin iç yü/ü
(endomemum) döllenmiş yumurtanın yuvalanabilmek içn
kalınlaşır. Yumurta döllenmediği takdirde, bu doku bir miktar kanla birlikte dışarı atılır. Folikülû harekete geçiren
hormon (C5I0 yumurtanın olgunfûStYiü.’titıı, w/ cisimcik
yapımına olanak sağlayan hormon (LH) ise, yumurtanın serbesı kalmasın sağlar. Östrojen hormonu seviyesi yumurtlamadan (ovulasyon) hemen önce doruğa ulaşır. Projesteron hormonundaki artış ise, rahmin içyüzünü kalınladır. Yumurtlama yaklaşık 14. günde gerçekleşir.
En doğurgan olunan dönem genellikle 12. günden 16. göne kadardır.

 

Sigara Bırakmanız Gerekmektedir!

 

Bebek sahibi olmaya çalıştığınız andan itibaren sigarayı bırakın; ne çocuğunuzun sağlığını ne de kendi sağlığınızı riske atmanız söz konusu değildir, bu nedenle, doğumdan sonra da bir daha başlamayın. Sigaradan çektiğiniz her nefes sizi ve fetüsü nikotin, katran ve karbon monoksit gibi zararlı kimyasalların kurbanı haline getirir. Siz veya başkası bebeğin çevresinde sigara içerse, onudumanın zararlı etkileriyle baş haşa bırakır. Bu yüzden ekinizin ya da evinizde başka yaşayanlar varsa, onların da sigarayı bırakması havari önem taşır.

 

Gebelik sırasında alınan alkolün ne kadarının fazla olduğu bilinmemekle birlikte, araştırmalar, gebelikte alkol kullanımının “Cenine Ait Alkol
Sendromu” (Fetal Alcohol Syndrome-FSH) adıyla anılan ciddi bir soruna yol açabileceğini gösteriyor. Ayrıca fazla alkol kullanımı düşük yapma riskini de artırabilir. Güvende olmak için en iyi yol gebelik süresince hiç alkol almamaktır.

 

 

 

Diğer önemli konular

Gebe kalmaya hazır olduğunuza karar verdiğiniz andan itibaren, gözden geçirmeniz gereken birçok önemli konu vardır.
♦ Eşinizin ya da sizin düzenli ilaç kullanmanızı gerektiren bir durumunuz varsa, bunu doktorunuzla konuşun.
♦ Sızın veya eşinizin ailesinde genetik va da doğuştan gelen bir rahatsızlık varsa, konuyu doktorunuza aktarın. Eğer aklınızda herhangi bir soru işareti kalırsa, bunu da gebe kalmadan önce mutlaka bir genetik uzmanına danışın.
♦ Kızamıkçık ve tetanos aşınız var mı? Eğer bunlara karşı koruma altında olduğunuzdan emin değilseniz (Alman kızamığı da denen bu hastalık, gebelik sırasında yakalanıldığı takdirde bebeğe zarar verebilir), doktorunuza başvurarak bir kan tesri yardımıyla, bağışıklığınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bağışıklığınız yoksa, bu aşıları yaptırmanız gerekecektir. Bunları gebe kalmadan en az üç av önce yapormalısıruz.
♦ Daha fazla sorumlulukla başa çıkabileceğinizden emin olmadan bir çocuk daha yapmaya kalkışmayın.

 

Bebek Sahibi Olmak İçin Püf Noktaları

 

♦ Cinsel aktivitenizi yumurtlama gününüze denk getirmeyi çok fazla dert etmeyin.
Araştırmalar, bütün bir ay boyunca seks yapmanın, çok daha çabuk, ve kolay gebelikle sonuçlandığını gösteriyor. Cinsel yaşantınızın keyfini çıkarın.
♦ Yine de, âdet döneminizin ortasındaki günlerde daha doğurgan ve gebeliğe daha yatkın olduğunuzu da unutmayın.
♦ Kahve tüketiminizi azaltın; günde üç fincandan fazla kahve içmek gebe kalma sürecini uzatabilir.
♦ Telaşlı hit yapınız varsa, olayları her
zamankinden daha sakin ele almaya özen gösterin. Stresin doğurganlığı engellediği konusunda kesin kanıtlar olmamakla birlikte, gevşemenizin faydası olacaktır.

 

Doğurganlık Problemleri

 

Son yıllarda doğurganlık problemleri bir hayli yaygınlaşmış olmasına rağmen, telaşlanmayın.  Düşük bir olasılıkla karşı karşıyasınız. Her on çiften dokuzu gebeliğe karar verdikten sonra ilk yıl içinde geri kalanların yarısı da ikinci yıl hedeflerine ulaşıyor.

 

Yaşın Etkisi Var mıdır?

 

Eğer yirmili yaşlarınızdaysanız doğurganlık problemleri yaşamanızın ihtimali çok azdır. Dolayısıyla üç ay geçtiği halde gebe kalamadıysanız hemen doktora koşmayınız. Öte yandan eğer otuzlu yaşlarınızın sonlarında veya kırkların başlarındaysanız ve altı aydır geve kalamıyorsanuz bir doktora danışmanız gerekmektedir. Doğurganlık problemleri olduğundan andişelenen bir çok çift yalnızca profesyonel tavsiye almanın bile işe yaradığını ve bu noktada hiç bir müdahaleye gerek kalmadan gebeliğin gerçekleştiriğini görüyorlar. Doğurganlık problemleri konusunda araştırmalar yaptırmak çiftlere zor günler yaşatır. Özellikle de, genellikle olduğu gibi, çevreleri hamile arkadaşlar ya da kardeşlerle dolup taşıyorsa.
Bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde çok heyecanlanırsınız ve bunu bütün dünyaya anlatmak istersiniz. Ancak bu davranışınız yakın arkadaşlarınız ya da aile bireylerinizin henüz hamile kalıp kalmadığınız konusunda  niyetle binlerce soru sormasına neden olabilir. Bu yüzden kararınızı bir süre kendinize saklamanız yerinde olur.

 

Yaşamınızı olduğu gibi sürdürün

Bebek sahibi olmaya uğraşmanın hayatınızın odak noktası olmasına izin vermemeye çalışın. Seyahat ya da tatil planları yapın ve hamile kalma ihtimaliniz var diye planlarınızı ertelemeyin. Gebelik gerçekleştiği takdirde, ihtiyaçlarınız doğrultusunda planlarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz. 

 

 


Üyelik
Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
Anket
Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
 

TAKİP EDİN & PAYLAŞIN