Ana sayfa » Bebeğin İhtiyaç Listesi »İhtiyaç Listesindekiler Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar »Doğru Oto Koltuğu Nasıl Olmalı? »
Doğru Oto Koltuğu Nasıl Olmalı?

Bir oto koltuğu almak, bebeğinizin güvenliği konusunda yapabileceğiniz sadece ilk adımdır, ama önemli olan bir diğer konu da oto koltuğunu arabanıza doğru bir şekilde yerleştirmeniz olacaktır. Yapılan araştırmalara göre; oto koltuklarının %85’i doğru yerleştirilmemektedir. Bu yüzden kullanım talimatının iyi okunması gerekir. Oto koltuğu aracın koltuğuna mümkün olduğunca sıkı bir şekilde yerleştirilmelidir. Bir kez yerleştirildikten sonra, koltuğu mümkün olduğunca yerinden oynatmamak gerekir.


Koltuğa bebeğinizi oturttuktan sonra oto koltuğunun emniyet kemerleri omuzlarından ve omuzlarının altından bebeğinizi kavramalıdır. Emniyet kemerleri rahat ve düzgün bir şekilde durmalıdır.


Oto Koltuğuyla İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:


 • Yolculuğunuz çok kısa bile olsa her zaman oto koltuğunuzu kullanın.

 • Oto koltuğunu arabaya doğru biçimde yerleştirmek için kullanım kılavuzundaki talimatları iyi bir şekilde okuyun.

 • Alacağınız oto koltuğunun arabanızın koltuğuyla uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

 • Oto koltuğunuzun test edilmiş ve standartlara uygun olmasına dikkat edin.

 • Her araba yolculuğundan önce oto koltuğunun iyi bir şekilde yerleşip yerleşmediğinden emin olun.

 • 6 yıldan daha eski bir oto koltuğunu değiştirin. 10 yıl ve daha fazla eski olanlarını kullanmayın.

 • Araba hareket halindeyken bebeğinizi koltuktan çıkarmaya çalışmayın.

 • En az 1 yaşına kadar ve 9 kg ye ulaşıncaya kadar bebeğinizi yüzü arkaya dönük biçimde 45° lik açıyla oturtmalısınız. Bebek 1 yaşın altındayken; kemikleri, yüzü öne dönük pozisyonda omuriliği korumak için yeterince güçlü değildir. Ama bebek 1 yaş civarındayken, kemikler güçlenmeye başlar ve bebek daha az incinir.

 • 5 nokta kemer sistemi en iyi korumayı sağlar, çünkü kemerler bebeğin hem omuzlarından hem de kalçasından tutacak şekilde kavrar. Kemer en iyi korumayı sağlamak için rahat biçimde durmalıdır, bebeğinizi çok sıkmamalıdır.

  Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


  Bebek mağazalarında çok çeşitli oto koltukları olduğundan dolayı, anne babalar hangisini alacaklarına karar verirken büyük bir sıkıntı çekiyorlar. Çünkü, doğal olarak bebeklerine maksimum korumayı verecek olan ürünü almak istiyorlar.


  Bebeğinizin yaşına ve ağırlığına göre 5 çeşit oto koltuğu vardır.


  1 ) 0 – 9 kilo arasındaki bebekler için: • Sadece yüzü arka koltuğa dönük şekilde kullanılır.

 • Bebeklerin kemiklerinin gelişimi henüz tamamlanmadığı için yatar pozisyonda kullanılmalıdır.

 • Yüzü arkaya dönük biçimdeyken omuzlarından ve omuzlarının altından geçen emniyet kemerleri vardır.

 • Taşınabilir parçaları ve elde taşımak için bir sapı olan modelleri de mevcuttur. (Arabayı kullanırken taşıma sapının aşağıda ve kilitli pozisyonda tutulması gerekir.)

  2 ) 10 – 18 kilo arasındaki küçük çocuklar için: • Yaş olarak yaklaşık 8 aylıktan 4 yaşına kadar küçük çocuklar için kullanılabilir. Bu yaşlardaki çocuklar oturabilir, ama güvenli oturma yüzeyine ihtiyaç duyar, bu nedenle bu koltuklara çocuk güvenlik koltuğu denir.

 • Yüzünü öne dönük olarak kullanmaya başladığınızda, kemerleri yukarı hareket ettiren kuvvetlendirilmiş delikleri vardır.

 • Çocuğunuzu 18 kg ye ve 90cm oluncaya kadar yüzü öne dönük kullanımda korur.

  3 ) 15 – 25 kilo arasındaki çocuklar için: • Yaklaşık 3 – 7 yaş arası çocuklar için kullanılabilir.

 • Bu yaşlardaki çocuk serbestçe oturtulabilir, ancak yetişkinler için düşünülmüş emniyet kemeri, tek başına çocuk için gerekli, güvenceli yolculuğu sağlamaz. Bu nedenle çocuk güvenlik koltuğuna ihtiyacı vardır.

  4 ) 22 – 36 kilo arasındaki çocuklar için: • Yaklaşık 6 – 12 arası çocuklar için kullanılabilir.

 • Yetişkinler için tasarlanan emniyet kemeri yalnız başına gerekli güvenli yolculuğu sağlamaz. Bu nedenle çocuk güvenlik koltuğuna ihtiyacı vardır.

  5 ) Booster koltukları: • Sadece yetişkin kucağındayken ve omuz kemeri ile kullanılır.

 • Çocuk 18 kg civarındayken ve 36 kg ye gelene kadar kullanılır.

   


 • Doğru Kanguru Nasıl Olmalı?

  Kanguru, çoğu anne babanın satın aldıktan sonra asla vazgeçemediği bir ihtiyaçtır. Anne babanın omuzlarından asılarak bebeğin taşınabilmesini sağladığı ve ellerini boşa çıkardığı için anne baba diğer işlerini bebekleri kangurudayken kolayca yapabilir. Ayrıca dışarıda gezerken veya alışveriş yaparken oldukça pratiktir. Özellikle evde birden fazla bebek varsa ya da bebek sürekli kucak istiyorsa, kanguru vazgeçilmezdir. Gazı olan bebekler için de kanguru oldukça rahat ve sakinleştiricidir.

  Doğru Oto Koltuğu Nasıl Olmalı?

  Bir oto koltuğu almak, bebeğiniz için ilk alışverişinizi yaparken aklınızda olmayabilir, ama kesinlikle en önemli ihtiyaçlardan birisidir. Bebeğiniz doğumhaneden çıktığı andan itibaren arabaya bindiği her an onu güvenli bir koltukla taşımanız gerekir.

  Doğru Ana Kucağı Nasıl Olmalı?

  Ana kucağı, sizin rahatınız, bebeğinizin ise konforu ve oyalanması için oldukça kullanışlıdır. Bebeğinize bakarken başka bir işle uğraşmanız gerektiğinde ya da bebeğinizi taşımaktan kolunuz yorulduğunda bebeğinizin içinde rahatça oturabildiği ana kucağı, en iyi çözümdür. Taşınabildiği için de oldukça pratiktir.

  Doğru Ayakkabı Nasıl Olmalı?

  Yürümeyi öğrenirken bebeğinizin yalınayak olması, onun daha rahat dengede durabilmesini sağlar.

  Doğru Bebek Arabası Nasıl Olmalı?

  Bir çok farklı satış noktası ve yüzlerce değişik bebek arabası modeli, bebek arabası alırken karar vermenizi zorlaştıracaktır. Bebek arabası alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Sizin için bu noktaların önem sırasını düşünürseniz aradığınız bebek arabasını bulmanız daha kolay olacaktır.

  Doğru Bebek Telsizi Nasıl Olmalı?

  Bebek telsizleri, anne babaya bebeklerini her zaman gözlemlemek için büyük bir şans verir. Anne baba bebeğin yanında olmasa da onun çıkardığı her sesten haberdar olur. Bebek telsizinin bebeğin odasına konan alıcısından gelen her ses, radyo dalgaları ile ebeveynde bulunan vericiye iletilir. Bebek telsizlerinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Bebek telsizi alırken dikkate almanız gereken kriterler şunlardır:

  Doğru Göğüs Pompası Nasıl Olmalı?

  Uygun göğüs pompası, her anneye göre değişebilir. Kalite, güvenlik, hijyen, kullanım kolaylığı ve fiyat, annenin göğüs pompası seçerken dikkate aldığı kriterlerdir. Tüm göğüs pompalarının ortak noktaları şunlardır:

  Doğru Mama Sandalyesi Nasıl Olmalı?

  Mama sandalyesi, ailenin bebeğini beslemesi için oldukça kullanışlıdır. Mama sandalyesi alırken, bebeğin yaşı dikkate alınması gereken en önemli konudur. Bebek küçükse, mama sandalyesinin sırt dayanağının yatabiliyor olması gerekir. Sırt dayanağı sabit olan mama sandalyeleri ancak dört aylıktan büyük bebekler için kullanılabilir.

  Doğru Portbebe Nasıl Olmalı?

  Bebeğin eve gelmesinden itibaren kullanılabilecek olan portbebe, taşınabilir olması ve fazla yer kaplamadığından istenilen yere konabilmesi dolayısıyla anne baba için oldukça kullanışlıdır. Portbebe, eve bebeği görmeye gelenlere bebeği içinde göstermek için de çok idealdir. Bebek yaklaşık 3 aylık oluncaya kadar portbebeyi kullanabilirsiniz.


  Üyelik
  Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
  Anket
  Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
   

  TAKİP EDİN & PAYLAŞIN