Ana sayfa » Bebek ve Hastalıklar »Ateş »
Ateş

 


Bebeğinizin Ateşini Nasıl Ölçmelisiniz?


Alnına elinizle veya dudağınızla dokunarak ateşi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yine de bundan daha emin olmak için bir termometre kullanmanızda fayda var. Dereceleri kolay okunabilen bir civalı termometre, kullanımı kolay ve güvenli olan sayısal termometre ya da sıcaklık gösteren şeritleriyle ısıya duyarlı olan şerit termometre kullanabilirsiniz. Ateşini ölçerken termometreyi koltuk altına koymanız en kolay ve en güvenilir sonuç veren bir yöntemdir. Cıva zehirli bir madde olduğu için cıvalı termometreyi bebeğinizin ağzına yerleştirip ateşini ölçmeniz hiç güvenli değildir.


Bebeğinizin ateşini ölçerken;


 • Dereceyi sıkıca tutup sallayın ki, cıva yuvasında toplansın

 • Dereceyi, cıva yuvası koltuk altına gelecek şekilde yerleştirin ve bebeğinizin kolunu yanında sabit olarak tutun. Böyle yaklaşık 3 dakika bekleyin.

 • Bu arada bebeğinizin sıkılmaması için ilgisini başka bir yöne çekecek etkinlikler belirleyin. Örneğin şarkı söyleyin, kitap okuyun..

  Bebeğinizin Ateşini Nasıl Düşürebilirsiniz?


  Bebeğinizi serin tutmalısınız. Doğal kumaşlı hafif giysiler giydirebilirsiniz. Yemek yemiyorsa bol bol içecek tüketmesini sağlayın. Ilık banyo yaptırabilirsiniz. Bir süngerle vücudunu ovabilirsiniz. 5-10 dakika kadar suyun içinde beklemesi yeterli gelebilir. Ayrıca, ateş düşürücü ilaçlar (antipiretik) verebilirsiniz.


  Hangi durumlarda doktor çağırmalısınız?


    • Bebeğinizin yüksek ateşi varsa ( 38 °C ve daha yüksek ),

 • Üç aydan küçükse,

 • Kusuyor ve ishalse,

 • Nedensiz bir şekilde ağlıyor ve inliyorsa,

 • Alışılmadık bir şekilde uykulu ya da uyuşuksa,

 • Beslenmiyorsa,

 • Havale geçiriyorsa,

 • Zor ve hızlı bir şekilde nefes alıp veriyorsa,

  Endişe etmeniz gereken durumlar; şuur kaybı, bununla birlikte görülen çırpınmalar ve birkaç dakika süren kas hareketleridir. Böyle durumlarda hemen çocuğunuzu doktora götürmelisiniz.


 • Haşere Isırmaları

  Bebeklerde birçok böcek ısırmaları ve sokmaları deride sert kabarıklıklar şeklinde görülür.

  Güneş Yanıkları

  Yazın bebekler ve çocuklar güneşe  maruz  kalacağı  zaman otuz/otuz  üstü koruyucu faktörlü bebekler için  özel güneş kremiyle  ciltleri korunmalıdırlar.

  Kafa Derisi Kabuklanması

  Kafa derisi konakları bebeklerde sık görülen bir durumdur.

  Pişik

  Pişik, kirlenmiş alt bezinin uzun süre değiştirilmeden kaldığı ya da kumaş bez kullanılıyorsa yıkanırken kullanılan deterjan ya da sabun tozuna alerji sonucu bebeğin poposunda ve çevresinde kızarıklık, şişlik ve bazen su kabarcıklarına denir.

  Ateş

  Çocuğunuz kendini iyi hissetmiyor; üşüyor ve titriyorsa ve alnı sıcaksa ateşi var demektir. Ateşinin yüksek olması, hastalığının ağır olduğunu göstermez. Aynı şekilde, hafif ya da normal ateşinin olması bebeğinizin hasta olmadığı anlamına gelmez.


  Bebeğin normal vücut sıcaklığı 36-37.5 °C arasındadır. 38 °C ve daha yüksek bir ateş hastalık belirtisi olabilir.

  Burun Problemleri

  Bebeklerin burnu sık sık tıkanabilir.

  Göz Problemleri

  Doğum sırasında bebeğin gözüne kan ya da vücut sıvıları bulaşabildiği için doğumdan sonra göz iltihaplanması olabilir.

  Grip - Soğuk Algınlığı

  Grip hastalığı genellikle sonbahar ve kış aylarında sıklıkla görülen ancak halkımız tarafından pek önemsenmeyen bir hastalıktır. Damlacık enfeksiyonu yoluyla hasta ve taşıyıcı insanlardan sağlam insanlara bulaşan bu mikrop,çok kısa süre içerisinde akciğerlere yerleşmekte ve ağır tablolara neden olmaktadır.

  İshal

  İshal, en fazla 6 ay-2 yaş arasındaki bebeklerde görülür. Yenidoğan bebeklerde anne sütüyle beslenmeden dolayı altın sarısı renkte ve günde 7-8 kez dışkılama normal sayılmaktadır. Her bebeğin bağırsak çalışma düzeni farklı olduğu için sizin kendi gözlemleriniz çok önemlidir. Bebeğinizin dışkısı normalden daha sulu ise ve daha sık ise ishal olmuş demektir. İshalin diğer belirtileri de ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, iştah kaybı ve kilo kaybıdır.

  Kabızlık

  Her bebeğin bağırsaklarının çalışma düzeni ve dışkılama sıklığı farklıdır. Eğer bebeğiniz normal sıklığının dışında birkaç gün dışkı yapamadıysa, sert ve yoğun, zaman zaman çakıl taşı gibi dışkılıyorsa, bunu yaparken acı çekiyorsa veya dışkısında kanlı izler varsa kabız olmuş demektir. Bebeğiniz bezini kirletirken yüzünün kırmızı olması normaldir, kabız olduğu anlamına gelmez.

  Sayfalar: 1 2 Son Sayfa

  Üyelik
  Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
  Anket
  Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
   

  TAKİP EDİN & PAYLAŞIN