Ana sayfa » Bebek ve Hastalıklar »Güneş Yanıkları »
Güneş Yanıkları

Güneş yanıkları Yazın bebekler ve çocuklar güneşe  maruz  kalacağı  zaman otuz/otuz  üstü koruyucu faktörlü bebekler için  özel güneş kremiyle  ciltleri korunmalıdırlar. Bu önlemle beraber bebeğinizi direk güneş ışığına maruz bırakmayın ve üzerine güneş ışınlarından koruyucu giyisiler giydirin. Özellikle  şapka sıcak  çarpmasını  önlemede  faydalı  olacaktır. Bebek için en doğru saat güneşin dik olarak geldiği 11:00-16:00 saatleri arasında güneş ışınlarına maruz kalmayacağı bir yerde bulunmasıdır.


Tüm  bu  önlemlere  rağmen bebeğinizde güneş yanığı oluşursa, acıyı hafifleten bazı  jel  veya  solüsyonlar, hatta hafif ağrı kesici şurup  veya  fitilleri  de kullanabilirsiniz. Fakat bu belirtiler dışında kusma,  aşırı  halsizlik,  uyuklama ya da ateş gibi  sıcak  çarpması  belirtileri ortaya çıkıyorsa acilen  bir  sağlık  kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Haşere Isırmaları

Bebeklerde birçok böcek ısırmaları ve sokmaları deride sert kabarıklıklar şeklinde görülür.

Güneş Yanıkları

Yazın bebekler ve çocuklar güneşe  maruz  kalacağı  zaman otuz/otuz  üstü koruyucu faktörlü bebekler için  özel güneş kremiyle  ciltleri korunmalıdırlar.

Kafa Derisi Kabuklanması

Kafa derisi konakları bebeklerde sık görülen bir durumdur.

Pişik

Pişik, kirlenmiş alt bezinin uzun süre değiştirilmeden kaldığı ya da kumaş bez kullanılıyorsa yıkanırken kullanılan deterjan ya da sabun tozuna alerji sonucu bebeğin poposunda ve çevresinde kızarıklık, şişlik ve bazen su kabarcıklarına denir.

Ateş

Çocuğunuz kendini iyi hissetmiyor; üşüyor ve titriyorsa ve alnı sıcaksa ateşi var demektir. Ateşinin yüksek olması, hastalığının ağır olduğunu göstermez. Aynı şekilde, hafif ya da normal ateşinin olması bebeğinizin hasta olmadığı anlamına gelmez.


Bebeğin normal vücut sıcaklığı 36-37.5 °C arasındadır. 38 °C ve daha yüksek bir ateş hastalık belirtisi olabilir.

Burun Problemleri

Bebeklerin burnu sık sık tıkanabilir.

Göz Problemleri

Doğum sırasında bebeğin gözüne kan ya da vücut sıvıları bulaşabildiği için doğumdan sonra göz iltihaplanması olabilir.

Grip - Soğuk Algınlığı

Grip hastalığı genellikle sonbahar ve kış aylarında sıklıkla görülen ancak halkımız tarafından pek önemsenmeyen bir hastalıktır. Damlacık enfeksiyonu yoluyla hasta ve taşıyıcı insanlardan sağlam insanlara bulaşan bu mikrop,çok kısa süre içerisinde akciğerlere yerleşmekte ve ağır tablolara neden olmaktadır.

İshal

İshal, en fazla 6 ay-2 yaş arasındaki bebeklerde görülür. Yenidoğan bebeklerde anne sütüyle beslenmeden dolayı altın sarısı renkte ve günde 7-8 kez dışkılama normal sayılmaktadır. Her bebeğin bağırsak çalışma düzeni farklı olduğu için sizin kendi gözlemleriniz çok önemlidir. Bebeğinizin dışkısı normalden daha sulu ise ve daha sık ise ishal olmuş demektir. İshalin diğer belirtileri de ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, iştah kaybı ve kilo kaybıdır.

Kabızlık

Her bebeğin bağırsaklarının çalışma düzeni ve dışkılama sıklığı farklıdır. Eğer bebeğiniz normal sıklığının dışında birkaç gün dışkı yapamadıysa, sert ve yoğun, zaman zaman çakıl taşı gibi dışkılıyorsa, bunu yaparken acı çekiyorsa veya dışkısında kanlı izler varsa kabız olmuş demektir. Bebeğiniz bezini kirletirken yüzünün kırmızı olması normaldir, kabız olduğu anlamına gelmez.

Sayfalar: 1 2 Son Sayfa

Üyelik
Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
Anket
Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
 

TAKİP EDİN & PAYLAŞIN