Ana sayfa » Bebeğiniz Anne Sütüyle Doysun »Bebeğiniz Anne Sütüyle Doysun »Aile içi etkin iletişim »
Aile içi etkin iletişim

Aile içinde sağlıklı ilişkiler kurabilmek için bazı somut önerileri sizlerle paylaşmak istiyorum.


1.Çocuğunuza rol model(örnek) olun. Çocuğunuza kazandırmak istediğiniz davranış ve tutumlara sizin örnek olmanız çok önemlidir. Çocuklar genellikle ana babalarının sözlerinden çok davranışlarına dikkat ederler. Çocuğunuzun uyumlu, dürüst, saygılı olmasını istiyorsanız sizin de sıklıkla bu davranışları sergilemeniz gerekir.


2.Çocuğunuzla konuşun. Birçok anne-baba için başlıca engel konuşmak için zaman bulamamaktır. Akşam yemeği, uzun bir yürüyüş, arabayla bir gezinti baş başa konuşmak için iyi fırsatlar sağlayabilir. Duyguları, olay ve düşünceleri çocuğunuzla paylaşın.


3.Dokuz yaşın altındaki çocuğunuzla birlikte bir oyun etkinliğini (el işleri, zekâ oyunları vb.) paylaşmak için günün belirli zamanını ayırın ve bu süreye tutarlı bir biçimde uyun. Dokuz yaşın üzerindekiler için kesin oyun saatleri planlamak yerine, yaşlarına uygun etkinlikler düzenleyerek birlikte zaman geçirin.


4.Aile paylaşım geceleri düzenleyin. Haftada bir gece en az 3 saati birlikte geçirin. Özellikle ergenlerin aile törenlerine ihtiyaçları vardır. Tüm bireylerin katıldığı gecede beraber yemek pişirip yiyebilirsiniz, herkes unutamadığı bir anısını anlatabilir(çocuklar ana babalarının okul çağı hatıralarını dinlemeye bayılırlar!),eski fotoğraflara bakabilirsiniz. Hep birlikte oyun veya kukla gösterisi yazıp, oynayabilirsiniz.


5.Çocuğunuzla şakalaşıyor musunuz? İyi niyetli mizah, hoş bir kahkaha çocuk-ebeveyn ilişkisini canlı tutar ve yaşamın zor yönleri ile daha kolay baş edebilmeyi sağlar.


6.Evinizde olumlu bir ortam yaratın.’Güzel Gün’ oyununu oynayarak o gün içinde aile bireylerinin başlarına gelen beş güzel şeyi paylaşın.


7.Eşinizle çelişkilerinizi gizli olarak çözün. Eşlerin birbirlerini eleştirerek hakaret etmeleri çocuğun anne ile babasına duyduğu güvenin azalmasına neden olur.


8.Çocuğunuza evi anne ile babanın yönettiğini hissettirin.


9.Evin kurallarını yazın ve asın. Çocuğunuzun da görüşlerini alarak temel kuralları en fazla üç-dört madde halinde belirleyin.


10.Çocuğunuzun yaşına uygun görev ve sorumluluklar verin. Bir çocuk 2 yaşında elbisesinin bir parçasını, 3 yaşında atletini giyebilir.5 yaşında ise kendi başına giyinip soyunabilir. Evinizdeki bakıcıları çocuğunuza ait işleri üstlenmemeleri gerektiği konusunda uyarın.


11.Temel mesajınız ‘Oyundan önce iş’ olsun. Çocuğunuzun ayrıcalık olarak gördüğü etkinlikleri belirleyin; bir arkadaşının gelmesi, televizyon izlemek, spor yapmak v.b.Bu etkinliklerin yapılmasına ancak iş ve görevlerini bitirdikten sonra izin verin.’Odanı temizledikten sonra dışarı çıkıp oynayabilirsin’ gibi.


12.Çocuğunuzun iyi davranışlarına ilgi gösterin.’Bardağını bulaşık makinesine yerleştirdiğin için teşekkürler, çok yardımcı oldun.’Çocuğunuzu överken ona yaklaşın, gözlerinin içine bakın ve yumuşak bir ses tonuyla konuşun. Ona her gün kucaklama, öpücük, gülümseme içeren sevgi mesajları gönderin.


13.Geçmiş sorunları gündeme getirmeyin. Her gün işlerin daha iyiye gitmesi doğrultusunda kendiniz ve aileniz için yeni olanaklar yaratın. Geleceğe ilişkin umutlarınızı asla yitirmeyin.


14.Evliliğinizle ilgilenin! En son ne zaman eşinizle birlikte bir günbatımını izlediniz?


15.Kendinize zaman ayırın. Bir arkadaşınızla ya da yalnız başınıza zaman geçirin. Ara sıra bir gün veya bir hafta sonu ev ortamından uzaklaşın.


*Dr. Melda Alantar-Psikolojik Danışmanlık Merkezi Yönetici Pedagog


Teşvikiye Poyracık Sok. Yeşil Apt. No: 8/2 80200 Şişli/İstanbul Tel:0212 247 28 30

“Sıcak Hava” erken doğuma neden olabilir!

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte vücudun susuz kalmasının, hamilelerde erken doğuma neden olabileceği belirtildi.

0-1 Yaş Sosyal Gelişim

Temelleri ilk yılda atılan psikolojik gelişim tüm yaşam boyu sürer. Gelişimin en hızlı olduğu dönem 0-3 yaş olmakla beraber, her yaşa özgü tamamlanması gereken fiziksel, sosyal, zihinsel, cinsel, duygusal ve ahlaki görevler vardır.

0-6 Aylık Bebeğin Beslenmesi

İlk 6 ay bebekler anne sütü ile beslenmelidir. İlk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenen bebekler ishal, zatürre gibi bulaşıcı hastalıklara, allerjik hastalıklara daha az yakalanırlar ve daha sağlıklı büyürler.

Aile içi etkin iletişim

Anne ve baba için en önemli varlıkları elbette çocuklarıdır. Yapılan ve söylenen her şey onların daha iyi şartlarda yaşayabilmesini sağlamak olsa bile, gençlerin sağlıklı bir birey olarak yetişmesi için yapılabilecek en iyi şey onlarla sürekli iletişim halinde olmak ve yeni yeni gelişmekte olan kişiliklerine saygı ve sabırla yaklaşmaktır.

Bebek ses vermiyorsa!

Her bebeğin konuşma yeteneği de tıpkı gelişimi gibi farklılık gösterebilir. İlk bir yıl içinde bazı basit testlerle onun iletişim gelişimini ölçebilirsiniz.

Bebekler ve Çocuklarda Göz Sağlığı

Bebekler ve 7 yaşına kadar olan çocuklar çoğu zaman bize şikâyetlerini bildiremedikleri için, çocuklarda göz muayenesi rutin tarama ve kontrol muayeneleri kapsamında ele alınmalıdır. Bir başka deyişle; bebekler hiçbir şikâyetleri olmasa da değerlendirilmelidirler.

Bebeklik Döneminde Uyku Sorunu

Bebeklik ve çocukluk döneminde en sık rastlanan sorunlardan biri çocukların uyku uyumakta zorluk çekmeleridir. Oysa ilk bir yıl içinde uyku düzeninin oluşturulması çok önemlidir.

Beşikten yatay geçiş!

Beşiğine sığamıyor, korkuluklarından aşağı sarkıyor, geceleri kendi başına tuvalete gidebiliyor ya da ona yeni bir kardeş geliyorsa çocuğunuzun artık başka bir yatağa geçmesinin zamanı gelmiş demektir.

Doğum sonrası için öneriler

Annelerin emzirmeyi kısa tutması deformasyonu engellemiyor. Havuç, siyah üzüm ve rezene çayı sütü arttırıyor.

Doğum Sonrası Vücut Şekillendirme

Doğum yaparak dünyanın en güzel duygusunu yaşadınız. Şimdi çocuğunuzla tanışma, kaynaşma ve onun dünya ile uyum dönemi başladı. Bu keyifli dönemin ilerleyen günlerinde vücudunuza da özen göstermeye başlamanız gerekecek.

Sayfalar: 1 2 Son Sayfa

Üyelik
Lütfen kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek sisteme giriş yapınız.
Anket
Bebeğiniz için hangi tür biberonu tercih ediyorsunuz ?
 

TAKİP EDİN & PAYLAŞIN